Gromada gwiazd

M3_teuwen

Gromada gwiazd jest to zgrupowanie gwiazd związanych wspólnym pochodzeniem, tzn miejscem i czasem powstania z tej samej materii międzygwiazdowej. Gwiazdy należące do jednej gromady mają identyczny skład chemiczny, są również wzajemnie związane siłami grawitacji. Cechą charakterystyczną gromady gwiazd jest jądro, w którym skupienie gwiazd przewyższa znacznie koncentrację gwiazd w najbliższym otoczeniu gromady. Jądro gromady otacza obszar koronalny, który jest mniej bogaty w gwiazdy. Gromady wyróżniają się wśród ogólnego tła, tworząc wyraźne obiekty o pewnych cechach wspólnych albo zbliżonych.

Rozmiary gromady gwiazd zależą od jej całkowitej masy oraz odległości od centralnych części galaktyki. Zewnętrzna granica gromady, ściślej zaś – granica jej obszaru koronalnego znajduje się w miejscu, w którym siła przyciągania gromady jest równa sile przyciągania okolicznych gwiazd. Obszar koronalny gromady jest zatem stabilny dynamicznie oraz związany grawitacyjnie z jej jądrem.

Średnice gromad w naszej Galaktyce wynoszą od kilku do 500 lat świetlnych, jednak średnice obszarów koronalnych są wielokrotnie większe niż jąder. Przeważnie na niebie przez lunetę obserwuje się jedynie jądra gromad, utożsamiając je z całymi gromadami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *