Teleskop kosmiczny Chandra

Chandra

Teleskop kosmiczny Chandra (ang Chandra X-ray Observatory, CXO) jest to teleskop kosmiczny pracujący w zakresie promieni rentgenowskich, wyniesiony na orbitę przez prom kosmiczny Columbia 23 lipca 1999 roku podczas misji STS-93.

Nazwa teleskopu pochodzi od imienia hinduskiego fizyka, pracującego w USA Subrahmanyana Chandrasekhara, który jako pierwszy obliczył maksymalną masę białego karła (Granica Chandrasekhara). W sanskrycie natomiast słowo ćandra oznacza „Księżyc” lub „jasny”.

Teleskop Chandra jest trzecim z kosmicznych obserwatoriów wystrzelonych przez agencje NASA i ESA. Pierwszym był pracujący w zakresie światła widzialnego Hubble, później wyniesiono wykrywającego promieniowanie gamma Comptona. Natomiast po teleskopie Chandra został umieszczony w kosmosie jeszcze jeden teleskop, prowadzący obserwacje w zakresie podczerwieni – Kosmiczny Teleskop Spitzera. Przez pewien czas teleskop Chandra był określany skrótem AXAF (ang Advanced X-ray Astronomical Facility).

Prowadzenie obserwacji w zakresie promieni rentgenowskich na powierzchni naszej planety utrudnia pochłaniająca je atmosfera. Teleskopy kosmiczne zaś pozwalają na pokonanie tego ograniczenia, czego efektem są obserwacje białych karłów, gwiazd neutronowych i czarnych dziur.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *