Galaktyka Andromedy (Messier 31)

andromeda

Galaktyka Andromedy (zwana również Messier 31, M31 lub NGC 224, a wcześniej także Wielką Mgławicą w Andromedzie) jest to galaktyka spiralna, leżąca około 2,52 miliona lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Andromedy.

Do niedawna sądzono, że Galaktyka Andromedy jest największą galaktyką w Grupie Lokalnej, w skład której oprócz niej wchodzą także Droga Mleczna, Galaktyka Trójkąta oraz około 50 mniejszych galaktyk. Obecnie, na podstawie dokładniejszych obliczeń opartych na nowszych danych obserwacyjnych, uważa się, że Droga Mleczna zawiera jednak więcej ciemnej materii i może być najmasywniejszym obiektem w grupie. Wciąż jednak Galaktyka Andromedy zawiera znacznie więcej gwiazd, zaś ostatnie obserwacje przy pomocy Teleskopu Spitzera pozwalają szacować ich liczbę na około bilion.

Galaktyka Andromedy jest największą oraz najjaśniejszą galaktyką nieba północnego. Doskonale można ją zaobserwować nawet przez małe lornetki. Obserwacje można prowadzić również gołym okiem, niekiedy wręcz na przedmieściach większych miast. W obszarach izolowanych od oświetlenia widoczna jest jako niewielka mgiełka, ale jej całkowita średnica kątowa przewyższa sześciokrotnie kątowe rozmiary Księżyca.

Nazwa galaktyki nadana została od imienia mitologicznej etiopskiej królewny Andromedy.

Andromeda jest jedną z niewielu galaktyk, których widma wykazują przesunięcie ku fioletowi, a jej prędkość radialna względem Słońca równa jest około 300 km/s. Po odliczeniu prędkości poruszania się Układu Słonecznego wewnątrz Drogi Mlecznej, uzyskamy wówczas prędkość zbliżania się naszej Galaktyki oraz Galaktyki Andromedy – jest ona równa około 100 km/s. Nie oznacza to jeszcze, że obie galaktyki na pewno zderzą się w odległej przyszłości, jako że do tego styczna składowa wektora prędkości M31 musi być dostatecznie mała. Jednak precyzyjne pomiary wykonane przy użyciu Teleskopu Hubble’a wykluczyły w 2012 roku scenariusz, w którym galaktyki miałyby się minąć. Galaktyka Andromedy jest więc rzeczywiście na kursie kolizyjnym z Drogą Mleczną, a początek zderzenia nastąpi za około 3 miliardy lat. Obie galaktyki najprawdopodobniej będą mieszać się przez kilka miliardów lat, zaś ostatecznie stworzą ogromną galaktykę eliptyczną. Takie zderzenia są pospolite we Wszechświecie, możemy je obserwować także teraz (przykładem mogą być Galaktyki Czułki).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *