Kosmiczny Teleskop Spitzera

maxresdefault

Kosmiczny Teleskop Spitzera (ang SST Spitzer Space Telescope, wcześniej znany jako Space Infrared Telescope Facility) jest to należący do NASA teleskop kosmiczny, przeznaczony do obserwacji kosmosu w zakresie promieniowania podczerwonego.

Teleskop Spitzera, którego budowa kosztowała 670 milionów dolarów, został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety Delta II 7920H ELV 25 sierpnia 2003 z przylądka Canaveral. SST został umieszczony na nietypowej orbicie heliocentrycznej, a więc wokółsłonecznej, zwykle satelity tego typu umieszcza się na orbicie geocentrycznej. SST na swojej orbicie podąża za Ziemią oraz oddala się od niej o mniej więcej 0,1 jednostki astronomicznej rocznie. Na pokładzie SST znajdują się urządzenia przeznaczone do obserwacji promieniowania podczerwonego, średnica zwierciadła głównego teleskopu wynosi 85 cm, jest ono wykonane z berylu, a w czasie pracy zostaje schładzane do temperatury 5,5 K (-267,7 °C).

W przeciwieństwie do większości teleskopów, których oficjalna nazwa jest nadawana przez instytucje naukowe, Teleskop Spitzera dostał swoją nazwę w wyniku konkursu otwartego dla wszystkich. Ostatecznie urządzenie nazwane zostało na cześć Lymana Spitzera, jednego z najbardziej wpływowych naukowców XX wieku, który w latach 40, jako pierwszy zaprezentował ideę umieszczania teleskopów w przestrzeni kosmicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *